Pomysły na zimowe wycieczki w Beskidach, trasy spacerowe, krótkie i stosunkowo łatwe – idealne dla zimowych “nowicjuszy”, ale też jako pomysły na wycieczki z dziećmi, krótkie wypady “przy okazji” wyjazdów weekendowych, świątecznych. Atutem większości z nich jest schronisko górskie, w którym można odpocząć, ogrzać się i zjeść ciepły posiłek.

Uwaga! Funkcjonowanie schronisk w czasie obostrzeń pandemicznych jest w znacznym stopniu ograniczone do wydawania posiłków “na wynos”, obostrzenia mogą ulec zmianie – należy to uwzględnić przy planowaniu wycieczki.

Zachęcamy do spacerów  – bo zima w górach jest piękna! Ale jednocześnie apelujemy o rozważne planowanie wycieczek. Niezależnie od warunków pogodowych pamiętajmy o bezpieczeństwie, szczególnie gdy na wycieczki zabieramy dzieci! O tym co nam zagraża na górskim szlaku zimą i jak się przygotować do wycieczki o tej porze roku pisaliśmy tutaj: Łatwe trasy zimowe w Tatrach – 11 propozycji

Ogólne zasady bezpieczeństwa w górach

Nr TOPR/GOPR –  985 lub 601 100 300

Lista tras jest oczywiście niepełna, postaramy się ją sukcesywnie uzupełniać.

Zimowe trasy w Beskidach

Klimczok (Beskid Śląski)

Klimczok (1117 m) to jeden z częściej odwiedzanych szczytów regionu, prowadzi na niego wiele szlaków turystycznych. Bardzo atrakcyjny wariant, szczególnie dla dzieci, to wyjazd z Bielska Białej gondolą i z górnej stacji kolejki przejście spacerkiem do schroniska na Szyndzielnię, a potem dalej na Klimczok. Ze szczytu schodzimy stromym zboczem do schroniska pod Klimczokiem, gdzie można odpocząć, w drodze powrotnej idziemy szlakiem, który omija kopułę Klimczoka.
Fajna, widokowa i bardzo dobrze oznakowana trasa.

Długość trasy: ok. 6,4 km (z wyjazdem kolejką)
Czas wycieczki (sam przemarsz z Szyndzielni na Klimczok (w obie strony ): ok. 2:10 h
Opis wycieczki na Klimczok: Z Bielska Białej na Szyndzielnię i Klimczok
Inne łatwe trasy w Beskidzie Śląskim można znaleźć: Beskidzkie wycieczki dla najmłodszych – trasy na wózek

Klimczok, zdj. zdj. Katarzyna B. "Ruda"

Klimczok, zdj. zdj. Katarzyna B. “Ruda”

Schronisko pod Babią Górą (Beskid Żywiecki)

Długi spacer z Przełęczy Krowiarek do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach.
Trasa jest bardzo popularna wśród odwiedzających Babią Górę, ale wycieczka zimą na szczyt to już większe wyzwanie. Natomiast nie obytym z wędrówkami zimowymi polecamy spacer do schroniska na Markowych Szczawinach. Z Krowiarek czeka nas 2-godzinny marsz do schroniska, tam na miejscu można skorzystać z bufetu. Trasa jest piękna, przebiega lasem, jeśli więc warunki śniegowe dopiszą – czeka nas bajkowy spacer. Obok schroniska znajduje się dyżurka Babiogórskiej Sekcji GOPR.
Długość trasy: ok. 12 km
Czas wycieczki (sam przemarsz): ok. 4:00 h
Opis trasy (na Babią Górę przez Markowe Szczawiny) Babia Góra Królowa Beskidów

Schronisko PTTK na Markowych SzczawinachSchronisko PTTK na Markowych Szczawinach

e - SKLEP PORTALU

 

 

Wielka Racza (Beskid Żywiecki)

Wielka Racza (1236 m) słynie ze wspaniałych widoków na cały Beskid Żywiecki, Śląski oraz na słowacką Małą Fatrę i odległe Tatry. Obserwację ułatwia znajdujący się na szczycie taras.
Polecamy szybkie wyjście z Rycerki Kolonia – do schroniska powinniśmy dotrzeć w 2 godz. W schronisku możemy odpocząć i posilić się. Warto jeszcze podejść na Małą Raczę (1153 m), która znajduje się dosłownie kilkanaście minut od Wielkiej Raczy, możemy stąd podziwiać kolejne odsłony panoramy Małej Fatry, Pilska (1557 m), Babiej Góry (1725 m ) i całego pasma Tatr.
W zależności od warunków pogodowych możemy wrócić do punktu wyjścia tą samą drogą, lub przedłużyć wycieczkę i przejść dalej bardzo widokową granią przez kolejne szczyty, aż na przełęcz Przegibek (990 m).
Długość trasy: tylko na Wielką Raczę i powrót na parking – ok. 10 km, Na Wielką Raczę i dalej przez Przełęcz Przegibek – ok. 18 km
Czas wycieczki: tylko na Wielką Raczę i powrót na parking: 3:20h, przejście na Przegibek: ok. 5:40 h
Opis trasy: Wielka Racza i Przełęcz Przegibek

Schronisko na Wielkiej Raczy (1236 m)Schronisko na Wielkiej Raczy (1236 m)Mała Fatra widziana z Małej Raczy (1153 m)Mała Fatra widziana z Małej Raczy (1153 m)

Jałowiec (Beskid Żywiecki)

Widokowa i łatwa terenowo wycieczka na Jałowiec (1111 m) – główny szczyt Pasma Jałowieckiego. Ze szczytu możemy podziwiać rozległą panoramę od Mędralowej przez Policę, aż po Baranią Górę i Skrzyczne. Poniżej, na Przełęczy Opaczne, znajduje się schronisko, które, oprócz noclegów i posiłków, oferuje wyjątkową panoramę całego Pasma Policy i Babiej Góry, a między nimi fragment Tatr. Dodatkową atrakcją jest oryginalny wodospad w Roztokach.
Długość trasy: ok. 11,5 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 4:00 h
Opis trasy: Jałowiec w cieniu Babiej Góry

Widoki ze szczytu Jałowca (1111 m)Widoki ze szczytu Jałowca (1111 m)

Ćwilin (Beskid Wyspowy)

Ćwilin (1072 m) to jedna z ciekawszych i popularniejszych wysp rejonu. Góra słynie z pięknych widoków, przy dobrych warunkach widać majestatyczną Mogielicę i inne szczyty Beskidu Wyspowego, ale też Gorce, Babią Górę i Tatry. Wg popularnej opinii, to właśnie na Ćwilinie Kazimierz Sosnowski widząc wyłaniające się o świcie „wyspy” stworzył termin „Beskid Wyspowy”.
Na szczyt prowadzi kilka szlaków o bardzo różnym charakterze. Najkrótsze podejście to niebieski szlak z Przełęczy Gruszowiec, zwane „ścianą płaczu”. Latem trasa jest mordercza, dosłownie może „zabić” całą radość górskiej wycieczki. Natomiast zimą, przy umiarkowanych ilościach śniegu wchodzi się nią na szczyt stosunkowo szybko, a schodzi, a raczej zjeżdża, błyskawicznie. Dla osób lubiących długie wędrówki ciekawa będzie trasa prowadząca z Mszany Dolnej. Najbardziej optymalna, stosunkowo łatwa, sprawdzająca się nawet w trudnych warunkach trasa prowadzi z Wilczyc.
W okolicy nie ma, niestety, schroniska górskiego, ale na gorącą herbatkę warto wstąpić do dobrze znanego stałym bywalcom regionu “Baru pod Cyckiem”, który znajduje się na Przełęczy Gruszowiec.
Długość trasy: ok. 4,2 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 2:00 h
Opis trasy: Zimowy skok na Ćwilin.

Pod szczytem Ćwilina 1072 mWejście na Ćwilin
Pod szczytem Ćwilina 1072 mPod szczytem Ćwilina 1072 m

 

Lubogoszcz – do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej (Beskid Wyspowy)   

Krótka, ale łatwa i widokowa wycieczka do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz”. Czarnym szlakiem prowadzącym od drogi Kasinka Mała – Mszana Dolna podejdziemy na górę w ok. 0:40 h (w zależności od warunków na drodze). Warto zapoznać się z niezwykle ciekawą historią tego miejsca – Tuzin osobliwości Beskidu Wyspowego.

Jeżeli nie ma zbyt dużych opadów śniegu – polecamy podejście na szczyt Lubogoszczy najpierw szlakiem czarnym, a potem czerwonym. Dodatkowo czeka nas 2-godzinny spacer na szczyt.
Ciekawostka – okolice ośrodka na Lubogoszczu, a dokładnie basen i okoliczne stawy w okresie wczesnowiosennym to miejsce żabich amorów 🙂
Długość trasy (w górę) do “Bazy” – ok. 1,5 km, z podejściem na szczyt Lubogoszcza – 6,1 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 1:15 h, z podejściem na szczyt Lubogoszcza – ok. 6:10 h
Opis trasy – wycieczki wiosenno-zimowej: “Początek wiosny na Lubogoszczu

Lubogoszcz od strony Kasiny Wielkiej (Beskid Wyspowy)  

Wejście od strony Kasiny Wielkiej – ciekawa propozycja na krótką wycieczkę urozmaiconą widokami z bardzo nasłonecznionego stoku pod szczytem. Z drogi można podziwiać piękne panoramy Beskidu Wyspowego, Gorców, a nawet Tatr. Od połowu trasy proponujemy przejście pętlą przez odsłonięte zbocza.
Trasa jest krótka, na szczyt jest zaledwie 2,5 km, ale bardzo stroma (400 m przewyższenia). Trasa bardzo zyskuje przy “śnieżnej zimie”, ale nie polecamy jej przy oblodzeniu w górach
Długość trasy: ok. 4,9 km
Czas wycieczki (sam przemarsz zimą) – ok. 1:30 h w górę i 0:45 h w dół (latem czas przejścia jest krótszy).
Opis trasy: Widokowy wariant wejścia na Lubogoszcz

Luboń Wielki (Beskid Wyspowy)

Wycieczka na Luboń Wielki (1022 m) zakończona w oryginalnym schronisku, które kształtem przypomina domek Baby Jagi. Pomysł na całodniową rekreację – wejście niebieskim szlakiem graniowym od przystanku na Zakopiance jest najdłuższą, ale i zarazem najłatwiejszą drogą na szczyt. Dodatkowo, w połowie drogi, przechodzimy przez Polanę Surówki (Krzysie) znanej ze wspaniałej panoramy Tatr. Trasa jest idealna dla dzieci, zimą można zabrać ze sobą sanki, co będzie dodatkową atrakcją dla najmłodszych. Na szczycie Lubonia Wielkiego można odpocząć i posilić się w schronisku.
Długość trasy: ok. 15,2 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 4:00 h
Opis trasy:Luboń Wielki przez Polanę Surówki

Sanki na Polanie Surówki, a w tle panorama TatrZ saneczkami na Luboń Wielki, zdj. Z. Gryziecka

Śnieżnica – Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny i Schronisko na Śnieżnicy   

Bardzo przyjemna wycieczka, a właściwie spacer, do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy, z Przełęczy Gruszowiec szlakiem niebieskim dojdziemy w ok. 0:45 h. Trasa jest łatwa, może być atrakcyjna również dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Brak walorów widokowych rekompensuje otoczenie – szlak biegnie przez szeroki, wygodny i typowo leśny trakt.
Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny to kompleks kilku budynków, znajduje się tutaj kościół (msze św. o godz.10 i 12), jest też stołówka z dobrym domowym jedzeniem.
Na Przełęczy Gruszowiec znajduje się „Bar Pod Cyckiem” – ceniony przez stałych bywalców regionu.
Jeżeli warunki pogodowe są sprzyjające i mamy ochotę na dłuższą wycieczkę – można podejść na szczyt Śnieżnicy.
Długość trasy do Ośrodka: ok. 1,4 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 1:20 h
Opis trasy: Spacerem na Śnieżnicę

W zależności od warunków pogodowych i ilości śniegu można wybrać się jeszcze np. na Jasień i Mogielicę, więcej propozycji wycieczek w Beskidzie Wyspowym: 10 najpiękniejszych tras Beskidu Wyspowego 

Spacer doliną Kamienicy do Papieżówki (Gorce)

Propozycja typowo spacerowa, nie ma tu żadnych trudności technicznych – trasa biegnie wzdłuż rzeki, która zimą tworzy piękne lodospady. Wycieczkę zaczynamy przy polanie Trusiówka (parking) – we wsi Rzeki nad Kamienicą. Naszym celem jest Schron Papieżówka, gdzie kiedyś pomieszkiwał Kardynał Wojtyła (o wszystkim możemy poczytać na tablicach informacyjnych). Trasa jest wyłączona z ruchu samochodowego, znajduje się cała na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego – dookoła cisza, spokój i świeże górskie powietrze!
Długość trasy: ok. 4 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 1:00 h
Opis trasy: Na Kudłoń przez polanę Stawieniec

Papieżówka w Dolinie KamienicyPapieżówka w Dolinie Kamienicy

Stare Wierchy (Gorce)

Znane i lubiane przez turystów Stare Wierchy nie zawiodą również zimą. Najbardziej popularna trasa prowadzi z Rabki Zdroju czerwonym szlakiem przez Maciejową, ale jest to, przy dobrych warunkach, 3 godziny marszu w jedną stronę. Najkrótsze wejście to zielony szlak z Obidowej, a można też urozmaicić sobie wycieczkę i skorzystać z wyciągu z Koninek na Tobołów – skąd dalej czeka nas niecałe 2 godz. marszu.
Stare Wierchy oferują, oprócz odpoczynku w schronisku, oferują wspaniałe widoki na Tatry i Podhale.

Opis trasy: Stare Wierchy

Stare Wierchy, zdj. J. Wąsik W drodze na Stare Wierchy, zdj. J. Wąsik
Stare Wierchy, zdj. J. WąsikSchronisko PTTK Stare Wierchy, zdj. J. Wąsik

Turbacz (Gorce)

Turbacz jest świetnym celem na zimową wycieczkę – jeśli warunki śniegowe dopiszą, czekają nas wręcz baśniowe widoki. Na górę prowadzi wiele szlaków. Urokliwa i mniej popularna trasa biegnie z Obidowej. Szlak prowadzi przez szereg pięknych polanek z punktami widokowymi. Z grani, przy dobrej pogodzie, rozciąga się wspaniały widok na Gorce, Tatry i Babią Górę. Droga przechodzi obok Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywanej też Kaplicą Papieską. Zimą Turbacz jest bardzo popularnym celem wycieczek, na szlaku, oprócz turystów pieszych, można spotkać narciarzy biegowych, skiturowych, rodziny z saneczkami, a nawet rowerzystów. Trasa tej wycieczki przebiega poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego, jest więc dobrym celem na wycieczki z psem.
Pod szczytem Turbacza stoi Schronisko PTTK.
Niezależnie od punktu wyjścia, należy pamiętać że wycieczka na Turbacz to już propozycja na cały dzień.
Długość trasy: ok. 17 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 4:40 h
Opis trasy: Zimą na Turbacz z Obidowej

Na trasie żółtego szlaku na TuraczDroga z Obidowej na Turbacz
Turbacz z ObidowejNa szlaku na Turbacz, oprócz turystów pieszych, można spotkać narciarzy biegowych, skiturowych, rodziny z saneczkami, a nawet rowerzystów

Gorczańska Chata (Gorce)

Uwaga! 29 października 2022 r. budynek Gorczańskiej Chaty doszczętnie spłonął. Wszystkie zamieszczone informacje o schronisku są więc archiwalne!
Rozważana jest odbudowa schroniska, zachęcamy do śledzenia dalszych losów Gorczańskiej Chaty, więcej informacji: http://gorczans.webd.pl/

Gorczańska Chata (dawniej Hawiarska Koliba), to kultowe schronisko położone w środku Gorców nad Ochotnicą Górną. Łatwo dostępna Chata może być celem samym w sobie, ale też bazą na krótsze i dłuższe gorczańskie eskapady, jest idealnym punktem wypadowym na Turbacz, Gorc, do Doliny Kamienicy, na polanę Przysłop Górny i do wielu innych pięknych miejsc.
Jedna uwaga: nie jest to typowy obiekt obsługi ruchu turystycznego, jak np. na Turbaczu. Nie ma tu restauracji, kawiarni, czy pokoi z łazienkami. Jest natomiast wspaniała atmosfera górskiego schroniska: fajne towarzystwo, a wieczorem pyszna herbatka, gitara i wspólne śpiewanie – tak jak powinno być w górach!
Długość trasy: ok. 2 km
Czas wycieczki
(sam przemarsz w obie strony): ok. 1:00 h
Podejście z osiedla Jamne (Ochotnica Górna) – ok. 0:30 min
Opis trasy: Gorczańska Chata i okolice

Gorczańska Chata zimąGorczańska Chata

Lubań (Gorce)

Na szczyt prowadzi wiele szlaków, proponujemy wyjście niebieskim szlakiem z Przełęczy Snozka, który przy ruinach schroniska pod Lubaniem łączy się ze szlakiem zielonym (opis trasy z Krośnicy na Lubań ). Stąd stromym podejściem wchodzi się najpierw na polanę Wierch Lubania (latem znajduje się tu Studencka Baza Namiotowa), a dalej na niższy szczyt Lubania (1211 m), na którym w 2015 roku wybudowano 22-metrową wieżę widokową. Miejsce to zawsze było świetnym punktem do podziwiania górskich panoram, ale widok z wieży jest bez porównania okazalszy. Teraz można stąd zobaczyć nie tylko Pieniny i Tatry, ale również Babią Górę, Gorce, Beskid Wyspowy i Sądecki.
Opis trasy z Przełęczy Snozka: Ostatni dzień roku na Lubaniu

Wieża widokowa na Lubaniu (1211 m)Wieża widokowa na Lubaniu, zdj. Z. Gryziecka
Panorama Pienin i Beskidu Sądeckiego z wieży na Lubaniu (1211 m)Panorama Pienin i Beskidu Sądeckiego z wieży na Lubaniu (1211 m), zdj. Z. Gryziecka
Podejście na Lubań
W drodze na Lubań, zdj. Z. Gryziecka

Magurki (Gorce)

Magurki to niezawodne miejsce na szybki wypad o każdej porze roku 🙂 Na szczycie stoi wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć nie tylko Gorce, ale też Beskidy, Pieniny i Tatry. Dodatkową atrakcją jest przejście koło Kurnytowej Koliby, najstarszego zachowanego, niesakralnego zabytku w Gorcach (1839 r.). Historia Kurnytowej Koliby i ciekawostki związane z miejscem: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/kurnytowa-koliba/
Jeżeli będą dobre warunki pogodowe i umiarkowane ilości śniegu warto podejść na przełęcz Pańska Przehybka, gdzie w 1944 r. doszło do katastrofy amerykańskiego bombowca „Liberator” o nazwie własnej „California Rocket”.
Długość trasy: ok. 12 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 4:00 h
Opis trasy: Wieża widokowa na Magurkach

Gorczańska polanaGorczańska polana – na szlaku na Magurki

Więcej gorczańskich propozycji: 10 najpiękniejszych tras w Gorcach/

Z Przełęczy Obidza na Radziejową (Beskid Sądecki)

Radziejowa (1266,5 m) to popularny cel wycieczek o każdej porze roku, także zimą. Duża w tym zasługa stojącej na jej szczycie wieży widokowej, z której można podziwiać przepiękne panoramy Pienin, Tatr, Gorców i Beskidów – od Żywieckiego przez Wyspowy i cały Sądecki. Bardzo widokowa jest praktycznie cała trasa wycieczki.
Najszybsza i najłatwiejsza droga prowadzi z Przełęczy Obidza (nad Kosarzyskami) – na górę dotrzemy w niecałe 2 godziny. Trasa nie ma trudności technicznych i często spotkamy tu wiele rodzin z dziećmi.
Długość trasy: ok. 11 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 4 h
Więcej zdjęć i informacji o regionie znajduje się w opisie: Z Przełęczy Obidza na Radziejową

W drodze na Radziejową

Radziejowa to popularny cel wycieczek, na szlaku często spotkamy rodziny z dziećmi

Wieża widokowa na Radziejowej

Wieża widokowa na Radziejowej

 

Wierchomla (Beskid Sądecki)

Popularny ośrodek narciarski, Wierchomla, jest świetnym celem na pieszą wycieczkę. Głównym wyciągiem krzesełkowym z Wierchomli Małej wyjeżdżamy na grań, stąd spacerem podchodzimy trasą niebieskiego szlaku turystycznego i narciarskiej trasy biegowej do Bacówki PTTK nad Wierchomlą – przejście nie powinno nam zająć więcej niż 0:30 godz. Po drodze możemy podziwiać piękne panoramy, przy dobrej pogodzie zobaczymy Tatry. W schronisku możemy odpocząć i zjeść coś na widokowym tarasie. Z Bacówki zejdziemy w godzinkę czarnym szlakiem prosto pod dolną stację wyciągu narciarskiego.
Długość trasy: ok. 5,6 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 1:30 h
Więcej zdjęć i informacji o regionie znajduje się w opisie: Wokół Wierchomli przez Pustą Wielką

Wierchomla - zima

 

Góra Zamkowa nad Mrukową (Beskid Niski)

Bardzo atrakcyjna wycieczka na Górę Zamkową (571 m), która znajduje się w miejscowości Mrukowa k. Nowego Żmigrodu. Jej największą atrakcją są wychodnie z piaskowca o oryginalnych kształtach przypominające skalne twory. Przedłużając wycieczkę dotrzemy do kaplicy “Pod Trzema Krzyżami”, gdzie znajduje się cudowne źródełko. Dla urozmaicenia możemy wrócić trasą drogi krzyżowej, która biegnie równolegle do pieszego szlaku.
Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 6,5 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony) ok. 2:00 h
Opis wycieczki: Łatwe trasy w Beskidzie Niskim

Góra Zamkowa nad Mrukową, zdj. Ela KozakGóra Zamkowa, wychodnie skalne na trasie, zdj. E. Kozak

Góra Grzywacka (Beskid Niski)

Grzywacka Góra (567 m) znajduje się ok. 4 km na północ od Nowego Żmigrodu. Na szczycie stoi kaplica i krzyż milenijny z wieżą widokową. Rozciągają się stąd piękne widoki, przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry. Należy pamiętać, że jest to jedna z wyższych odsłoniętych gór w okolicy, więc często tam wieje.
Do góry proponujemy wchodzić od strony drogi krzyżowej z miejscowości Kąty.
Dojazd – najlepiej udać się do miejscowości Kąty, tam samochód zostawić można na dużym parkingu przykościelnym
Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 3,2 km
Czas wycieczki (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 1:10 h

Grzywacka, zdj. Ela Kozak Panorama z Góry Grzywackiej, zdj. E. Kozak

Więcej propozycji zimowych wycieczek w Beskidzie Niskim: Krótkie trasy w Beskidzie Niskim idealne na zimę

Wycieczka na Połoninę Wetlińską (Bieszczady)

Połonina Wetlińska należy do najpopularniejszych tras wycieczkowych w Bieszczadach. Z Przełęczy Wyżnej, od parkingu, prowadzi na górę stosunkowo krótkie i dogodne podejście – przy dobrych warunkach na górę wejdziemy za niecałą godzinę. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki, zobaczymy m.in.: Połoninę Caryńską, Małą i Wielką Rawkę, Bukowe Berdo, Tarnicę, pasmo Otrytu. Na górze, na Hasiakowej Skale (1228 m) stało słynne schronisko „Chatka Puchatka” – w maju 2020 r. rozpoczęła się przebudowa obiektu.
Na Przełęczy Wyżnej znajduje się pomnik Jerzego Harasymowicza, poety związanego z Bieszczadami, za nim posadzono głóg “Maria” – poświęcony żonie Poety. Stoi też tutaj „Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”, upamiętniający pracę ratowników z bieszczadzkiej grupy GOPR. Na przełęczy jest duży parking, przystanek PKS i Galeria nad Berehami.
Długość trasy: ok. 5 km
Czas wycieczki (sam przemarsz w obie strony): ok. 2:15 h
Opis trasy: Połonina Wetlińska z Przełęczy Wyżnej

Wetlina zimą, zdj. Mirosław PielaZimowa Chatka Puchatka – zdjęcie Mirosław Piela
Chatka Puchatka to już historia, w maju 2020 r. rozpoczęła się przebudowa obiektu. Nowe schronisko otwarto we wrześniu 2022 r.

 

Dla wypoczywających pod Tatrami polecamy nasze propozycje: Łatwe trasy zimowe w Tatrach – 11 propozycji

Planując zimowy wypad w góry, niezależnie od warunków pogodowych pamiętajmy o bezpieczeństwie, szczególnie gdy na wycieczki zabieramy dzieci! O tym co nam zagraża na górskim szlaku zimą i jak się przygotować do wycieczki o tej porze roku pisaliśmy tutaj: Łatwe trasy zimowe w Tatrach – 11 propozycji

Ogólne zasady bezpieczeństwa w górach

Nr TOPR/GOPR –  985 lub 601 100 300