Wieże widokowe – drewniane, stalowe, proste, kolumnowe lub o oryginalnych kształtach – baszt, gotyckich kościołów i fantazyjnych budowli. Często są celem samym w sobie, inspiracją do wyjścia w góry, turystyczną zachętą. To właśnie dzięki wieżom widokowym wiele niepozornych wzgórz lub zalesionych szczytów zdobyło popularność, zyskało szansę na podziwianie widoków.

Dla wszystkich zainteresowanych takim celem wycieczki zebraliśmy miejsca w Beskidach, gdzie znajdziemy taką atrakcję. Listę będziemy oczywiście sukcesywnie uzupełniać.

Wieże widokowe w Beskidach

Wieża widokowa na Jeleniowatym (BIESZCZADY)

Wieża ma konstrukcję stalowo–drewnianą, na najwyższą platformę prowadzi 170 schodów. Została wybudowana z inicjatywy Nadleśnictwa Stuposiany w 2020 r. Jest to najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach.
Ażurowa konstrukcja sprawia, że już podczas podchodzenia na górę czekają nas wspaniałe widoki, ale najpiękniejsze panoramy zobaczymy ze znajdującego się na najwyższym poziomie tarasu widokowego. W kierunku południowym widać m.in. ciąg najwyższych bieszczadzkich szczytów: Halicz, Kopę Bukowską, cały grzbiet Bukowego Berda, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Smerek. Zobaczymy też Otryt, dolinę górnego Sanu, a nawet ukraińskie Bieszczady i Gorgany! W dole w całej okazałości prezentuje się wieś Muczne.

Opis wycieczki: Wieża widokowa na Jeleniowatym 

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Platforma widokowa na Grzywackiej Górze (BESKID NISKI)

Na szczycie Grzywackiej Góry (567 m) stoi krzyż milenijny z platformą widokową, z której rozciągają się piękne panoramy w wielu kierunkach, przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry.
Grzywacka Góra znajduje się ok. 4 km na północ od Nowego Żmigrodu. Na górę najszybciej wejdziemy od strony drogi krzyżowej z miejscowości Kąty.
Propozycje wycieczek: Góra Grzywacka – zima     Góra Grzywacka – wiosna

 

Platforma widokowa na Górze Jaworze (BESKID NISKI)

Jaworze – to szczyt w Górach Grybowskich, znajdujący się ok. 14 km na zachód od Nowego Sącza.
Na górze znajduje się mały ołtarz, drewniany krzyż i platforma widokowa.
Jest kilka wariantów wejścia na górę. Stosunkowo łatwy jest niebieski szlak prowadzący z Ptaszkowej, którym na szczyt wejdziemy za 1:30 h. Szybciej, bo za około 1 h, zdobędziemy Jaworze z przełęczy pomiędzy wsią Bogusza a Binczarową (niebieski szlak). Trasa jest krótsza, ale bardzo stroma.

Opis wycieczki – Góra Jaworze

Jaworze, zdj. Ela Kozak

Góra Jaworze (882 m) – platforma widokowa

 

Wieża widokowa na Eliaszówce (BESKID SĄDECKI)

Eliaszówka (słow. Eliášovka, dawniej też Heliášovka; 1024 m) to szczyt położony w Beskidzie Sądeckim na granicy polsko-słowackiej, jest to najwyższy szczyt Gór Lubowelskich.
Dzięki stojącej tu wieży zalesiony i pozbawiony widoków wierzchołek Eliaszówki  zyskał bardzo na atrakcyjności. Wieża ma 20 metrów wysokości, z góry zobaczymy fragment Tatr i Pienin (niestety, coraz wyższe drzewa przesłaniają pełną panoramę), odległe Gorce, Pasmo Radziejowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej.
Obok wieży jest też wiata turystyczna i tablice informacyjne.

Opis wycieczki: Niemcowa i Eliaszówka

Eliaszówka

Wieża widokowa na Eliaszówce

 

Wieża widokowa na Radziejowej (BESKID SĄDECKI)

Radziejowa (1266,5 m) to popularny cel wycieczek o każdej porze roku. Duża w tym zasługa stojącej na jej szczycie wieży widokowej, z której można podziwiać przepiękne panoramy Pienin, Tatr, Gorców i Beskidów – od Żywieckiego przez Wyspowy i cały Sądecki.
Najszybsza i najłatwiejsza droga prowadzi z Przełęczy Obidza (nad Kosarzyskami) – na górę dotrzemy w niecałe 2 godziny. Trasa nie ma trudności technicznych i często spotkamy tu wiele rodzin z dziećmi.

Opis wycieczki: Z Przełęczy Obidza na Radziejową

Wieża widokowa na Radziejowej

Wieża widokowa na Radziejowej

 

Platforma widokowa „Ślimak” w Woli Kroguleckiej (BESKID SĄDECKI) 

Oryginalna – spiralna platforma widokowa w Woli Kroguleckiej znajduje się na wzniesieniu Dzielnica, na wysokości ok. 550 m n.p.m. nad doliną Popradu. Jej nietypowa forma to efekt projektu architekta Wojciecha Świątka z Limanowej. Z góry rozciąga się wspaniała panorama – zobaczymy dolinę Popradu wcinającą się między grzbiety Pasma Radziejowej, a zbocza Makowicy (948) oraz w kierunku północnym Kotlinę Sądecką i na horyzoncie szczyty Beskidu Wyspowego. Obok “ślimaka” znajduje się wiata, ławeczki i palenisko z grillem – świetne miejsce na odpoczynek (pod warunkiem, że nie wieje).

Więcej informacji: Atrakcje Doliny Popradu

Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

 

Wieża widokowa na Koziarzu (BESKID SĄDECKI)

Koziarz (943 m) – szczyt w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej. W 2015 r. na Koziarzu  stanęła wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Beskid Sądecki i Wyspowy, Gorce, Pieniny i Tatry. Widoczna jest też Babia Góra.
Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe umożliwiające śledzenie online panoramy widokowej, niestety, od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony.
Wieża została wybudowana w ramach projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”, oprócz niej wybudowano jeszcze wieże na Gorcu, Lubaniu i Magurkach.

Opis wycieczki: Przedwiośnie na Koziarzu

Wieża widokowa na Koziarzu

Wieża widokowa na Koziarzu

Wieża widokowa na Koziarzu

Wieża widokowa na Koziarzu

 

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju (BESKID SĄDECKI)

Wieża znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) – drewniany chodnik poprowadzony jest między koronami drzew. Konstrukcja ma wysokość 49,5 m, cała ścieżka ma 1030 m długości. Na trasie znajdują się tablice i instalacje edukacyjne z informacjami przyrodniczymi, kulturowymi i historycznymi regionu. Dodatkowo wybudowano zjeżdżalnię o długości 60 metrów.
Do wejścia na wieżę można się dostać 6 osobową kolejką krzesełkową.

Wieża widokowa na Magurkach (GORCE)

Magurki (1101 m) to szczyt w bocznym grzbiecie pasma Gorca, pomiędzy dolinami potoków Duże Jaszcze i Potoku Forędówki w Ochotnicy Górnej. W 2015 r. powstała tu wieża widokowa, z której zobaczyć można nie tylko gorczańskie szczyty, ale też Beskid Sądecki i Wyspowy, Tatry a nawet Wielką Fatrę.
Projekt budowli nawiązuje do stylistyki drewnianych kościołów gotyckich tego regionu. Wieża jest odeskowana, co doskonale chroni od wiatru, stopnie są pełne, zamknięte, z pewnością jest bezpieczna nawet dla małych dzieci. Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe umożliwiające śledzenie online panoramy widokowej, niestety, od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony.
Wieża na Magurkach powstała w ramach większego projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”. Oprócz nie wybudowano jeszcze wieże na Lubaniu, Gorcu i Koziarzu (Beskid Sądecki).

Opis wycieczki: Wieża widokowa na Magurkach

Wieża widokowa na Magurkach

Wieża widokowa na Magurkach

 

Wieża widokowa na Gorcu (GORCE)

Gorc (1228 m) to jeden z czołowych gorczańskich szczytów. W 2015 r., w ramach projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”, wybudowano tu wieżę widokową, dzięki czemu zalesiony szczyt stał się ogromną atrakcją i rzeszę odwiedzających.
Wieża ma taką samą konstrukcję, jak budowla na Magurkach – jest bezpieczna dla wszystkich odwiedzających, również dla dzieci. Na tarasie widokowym mieści się około 30 osób.
Z górnego tarasu możemy podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Gorców, Beskid Żywiecki (Babia Góra, Pilsko), Beskid Mały, Wyspowy, Pieniny, cały Beskid Sądecki, aż po Beskid Niski i Magurę Spiską.
Na najwyższym poziomie zamontowano tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe umożliwiające śledzenie online panoramy widokowej (niestety, od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony).

Opis trasy: Gorc – góra na każdą porę roku

Gorc zimą

Wieża widokowa na Gorcu

 

Wieża widokowa na Lubaniu (GORCE)

Lubań – dwuwierzchołkowy szczyt w Gorcach (1211 m, 1225 m), bardzo popularny wśród turystów, głównie z uwagi na piękne widoki rozciągające się z niższego, zachodniego szczytu.
W 2015 r. wybudowano tu wieżę widokową o wysokości całkowitej 30 m, taras widokowy znajduje się na wysokości 20,70 m nad poziomem terenu. Z wieży można podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Podhala, Pienin, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry i oczywiście Gorców. W dole widać Jezioro Czorsztyńskie.
Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe, ale od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony.
Zaraz pod szczytem Lubania znajduje się kamienny ołtarz i krzyż papieski, jako pamiątka górskich wędrówek Jana Pawła II.

Opis wycieczek: Lubań z Krośnicy  i  Ostatni dzień roku na Lubaniu

Wieża widokowa na Lubaniu (1211 m)

Wieża widokowa na Lubaniu (1211 m)

 

Wieża widokowa na Mogielicy (BESKID WYSPOWY)

W listopadzie 2022 r. została udostępniona dla turystów nowa wieża widokowa – budowla ma 23 m wysokości, konstrukcja stalowa zakończona jest czterospadowym dachem.
Z wieży, przy dobrych warunkach zobaczymy cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki a nawet Małą Fatrę.

Wieża widokowa pod szczytem Jaworza (BESKID WYSPOWY)

Jaworz zwany też Kretówką (921 m) to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Pod jego szczytem, na wysokości około 800 m znajduje się drewniana wieża widokowa, która ma 20 m wysokości. Z góry rozciąga się piękny widok na Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie, Beskid Niski i Beskid Sądecki, a przy bardzo dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry.
Obok wieży znajduje się wiata oraz pole biwakowe z zadaszonym grillem.
Dojdziemy tutaj m.in. niebieskim szlakiem z Limanowej (przez Sałasz) lub zielonym z Pisarzowej na Sałasz, a dalej niebieskim, lub od wschodniej strony – niebieskim szlakiem z kierunku wsi Skrzętla-Rojówka.

Wieża widokowa na Koziarzu

Wieża widokowa pod szczytem Jaworza

 

Wieża widokowa na Modyni (BESKID WYSPOWY)

Modyń – to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego (1029 m), przez turystów nazywany jest „górą zakochanych”. W czerwcu 2021 r. została oddana do użytku wieża widokowa, która ma 27 m wysokości. Można z niej podziwiać wspaniałe panoramy – zobaczymy m.in. Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry.
Opis wycieczki: Wieża widokowa na Modyni

Wieża widokowa na górze Modyń (1029 m)

Wieża widokowa na górze Modyń (1029 m)

 

Wieża widokowa na Szpilówce (POGÓRZE WIŚNICKIE)

Na szczycie Szpilówki (516 m) stoi 30 metrowa wieża widokowa, z której zobaczymy Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy oraz Żywiecki z Babią Górą.
Oprócz wieży, znajduje się tutaj też infrastruktura techniczno-turystyczną: wiata turystyczna, ławki oraz parkingi.
Opis wycieczki: Wieża widokowa na Szpilówce

Wieża widokowa w Szpilówce

Wieża widokowa na Szpilówce

 

Taras widokowy na Wielkiej Raczy (BESKID ŻYWIECKI)

Na szczycie Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.), powyżej budynku schroniska znajduje się taras widokowy, z którego zobaczymy imponującą panoramę – pełne 3600. Szczególnie okazale prezentuje się słowacka Mała Fatra z głównymi szczytami: Wielki Rozsutec (1610 m), Stoh (1607 m) i Wielki Krywań (1709 m) oraz widoczny na horyzoncie cały masyw Tatr. Widoczne są również szczyty Beskidu Śląsko – Morawskiego, Śląskiego, Żywieckiego i Małego, Niżne Tatry i Luczańska Mała Fatra.
Opis trasy: Wielka Racza i Przełęcz Przegibek 

Taras widokowy na Wielkiej Raczy

Taras widokowy na Wielkiej Raczy

 

Wieża widokowa na Baraniej Górze (BESKID ŚLĄSKI)

Na szczycie Baraniej Góry (1220 m) stoi stalowa wieża widokowa, z której rozciągają się imponujące panoramy 360°, zobaczymy m.in. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, na zachód Beskid Śląsko-Morawski, ze szczytem Lysa Hora, a przed nim Stożek Wielki. Widać też Tatry, Góry Choczańskie i Małą Fatrę.
Opis wycieczki: Widoki z Baraniej Góry

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Wieża widokowa na Baraniej Górze