Wieże widokowe – drewniane, stalowe, proste, kolumnowe lub o oryginalnych kształtach – baszt, gotyckich kościołów i fantazyjnych budowli. Często są celem samym w sobie, inspiracją do wyjścia w góry, turystyczną zachętą. To właśnie dzięki wieżom widokowym wiele niepozornych wzgórz lub zalesionych szczytów zdobyło popularność, zyskało szansę na podziwianie widoków.
Dla wszystkich zainteresowanych takim celem wycieczki zebraliśmy miejsca w Beskidach, gdzie znajdziemy taką atrakcję. Listę będziemy oczywiście sukcesywnie uzupełniać.
Wieża ma konstrukcję stalowo–drewnianą, na najwyższą platformę prowadzi 170 schodów. Została wybudowana z inicjatywy Nadleśnictwa Stuposiany w 2020 r. Jest to najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach.
Ażurowa konstrukcja sprawia, że już podczas podchodzenia na górę czekają nas wspaniałe widoki, ale najpiękniejsze panoramy zobaczymy ze znajdującego się na najwyższym poziomie tarasu widokowego. W kierunku południowym widać m.in. ciąg najwyższych bieszczadzkich szczytów: Halicz, Kopę Bukowską, cały grzbiet Bukowego Berda, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Smerek. Zobaczymy też Otryt, dolinę górnego Sanu, a nawet ukraińskie Bieszczady i Gorgany! W dole w całej okazałości prezentuje się wieś Muczne.
Opis wycieczki: Wieża widokowa na Jeleniowatym
Na szczycie Grzywackiej Góry (567 m) stoi krzyż milenijny z platformą widokową, z której rozciągają się piękne panoramy w wielu kierunkach, przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry.
Grzywacka Góra znajduje się ok. 4 km na północ od Nowego Żmigrodu. Na górę najszybciej wejdziemy od strony drogi krzyżowej z miejscowości Kąty.
Propozycje wycieczek: Góra Grzywacka – zima Góra Grzywacka – wiosna
Jaworze – to szczyt w Górach Grybowskich, znajdujący się ok. 14 km na zachód od Nowego Sącza.
Na górze znajduje się mały ołtarz, drewniany krzyż i platforma widokowa.
Jest kilka wariantów wejścia na górę. Stosunkowo łatwy jest niebieski szlak prowadzący z Ptaszkowej, którym na szczyt wejdziemy za 1:30 h. Szybciej, bo za około 1 h, zdobędziemy Jaworze z przełęczy pomiędzy wsią Bogusza a Binczarową (niebieski szlak). Trasa jest krótsza, ale bardzo stroma.
Opis wycieczki – Góra Jaworze
Eliaszówka (słow. Eliášovka, dawniej też Heliášovka; 1024 m) to szczyt położony w Beskidzie Sądeckim na granicy polsko-słowackiej, jest to najwyższy szczyt Gór Lubowelskich.
Dzięki stojącej tu wieży zalesiony i pozbawiony widoków wierzchołek Eliaszówki zyskał bardzo na atrakcyjności. Wieża ma 20 metrów wysokości, z góry zobaczymy fragment Tatr i Pienin (niestety, coraz wyższe drzewa przesłaniają pełną panoramę), odległe Gorce, Pasmo Radziejowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej.
Obok wieży jest też wiata turystyczna i tablice informacyjne.
Opis wycieczki: Niemcowa i Eliaszówka
Radziejowa (1266,5 m) to popularny cel wycieczek o każdej porze roku. Duża w tym zasługa stojącej na jej szczycie wieży widokowej, z której można podziwiać przepiękne panoramy Pienin, Tatr, Gorców i Beskidów – od Żywieckiego przez Wyspowy i cały Sądecki.
Najszybsza i najłatwiejsza droga prowadzi z Przełęczy Obidza (nad Kosarzyskami) – na górę dotrzemy w niecałe 2 godziny. Trasa nie ma trudności technicznych i często spotkamy tu wiele rodzin z dziećmi.
Opis wycieczki: Z Przełęczy Obidza na Radziejową
Oryginalna – spiralna platforma widokowa w Woli Kroguleckiej znajduje się na wzniesieniu Dzielnica, na wysokości ok. 550 m n.p.m. nad doliną Popradu. Jej nietypowa forma to efekt projektu architekta Wojciecha Świątka z Limanowej. Z góry rozciąga się wspaniała panorama – zobaczymy dolinę Popradu wcinającą się między grzbiety Pasma Radziejowej, a zbocza Makowicy (948) oraz w kierunku północnym Kotlinę Sądecką i na horyzoncie szczyty Beskidu Wyspowego. Obok “ślimaka” znajduje się wiata, ławeczki i palenisko z grillem – świetne miejsce na odpoczynek (pod warunkiem, że nie wieje).
Więcej informacji: Atrakcje Doliny Popradu
Koziarz (943 m) – szczyt w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej. W 2015 r. na Koziarzu stanęła wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Beskid Sądecki i Wyspowy, Gorce, Pieniny i Tatry. Widoczna jest też Babia Góra.
Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe umożliwiające śledzenie online panoramy widokowej, niestety, od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony.
Wieża została wybudowana w ramach projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”, oprócz niej wybudowano jeszcze wieże na Gorcu, Lubaniu i Magurkach.
Opis wycieczki: Przedwiośnie na Koziarzu
Wieża znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) – drewniany chodnik poprowadzony jest między koronami drzew. Konstrukcja ma wysokość 49,5 m, cała ścieżka ma 1030 m długości. Na trasie znajdują się tablice i instalacje edukacyjne z informacjami przyrodniczymi, kulturowymi i historycznymi regionu. Dodatkowo wybudowano zjeżdżalnię o długości 60 metrów.
Do wejścia na wieżę można się dostać 6 osobową kolejką krzesełkową.
Magurki (1101 m) to szczyt w bocznym grzbiecie pasma Gorca, pomiędzy dolinami potoków Duże Jaszcze i Potoku Forędówki w Ochotnicy Górnej. W 2015 r. powstała tu wieża widokowa, z której zobaczyć można nie tylko gorczańskie szczyty, ale też Beskid Sądecki i Wyspowy, Tatry a nawet Wielką Fatrę.
Projekt budowli nawiązuje do stylistyki drewnianych kościołów gotyckich tego regionu. Wieża jest odeskowana, co doskonale chroni od wiatru, stopnie są pełne, zamknięte, z pewnością jest bezpieczna nawet dla małych dzieci. Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe umożliwiające śledzenie online panoramy widokowej, niestety, od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony.
Wieża na Magurkach powstała w ramach większego projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”. Oprócz nie wybudowano jeszcze wieże na Lubaniu, Gorcu i Koziarzu (Beskid Sądecki).
Opis wycieczki: Wieża widokowa na Magurkach
Gorc (1228 m) to jeden z czołowych gorczańskich szczytów. W 2015 r., w ramach projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”, wybudowano tu wieżę widokową, dzięki czemu zalesiony szczyt stał się ogromną atrakcją i rzeszę odwiedzających.
Wieża ma taką samą konstrukcję, jak budowla na Magurkach – jest bezpieczna dla wszystkich odwiedzających, również dla dzieci. Na tarasie widokowym mieści się około 30 osób.
Z górnego tarasu możemy podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Gorców, Beskid Żywiecki (Babia Góra, Pilsko), Beskid Mały, Wyspowy, Pieniny, cały Beskid Sądecki, aż po Beskid Niski i Magurę Spiską.
Na najwyższym poziomie zamontowano tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe umożliwiające śledzenie online panoramy widokowej (niestety, od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony).
Opis trasy: Gorc – góra na każdą porę roku
Lubań – dwuwierzchołkowy szczyt w Gorcach (1211 m, 1225 m), bardzo popularny wśród turystów, głównie z uwagi na piękne widoki rozciągające się z niższego, zachodniego szczytu.
W 2015 r. wybudowano tu wieżę widokową o wysokości całkowitej 30 m, taras widokowy znajduje się na wysokości 20,70 m nad poziomem terenu. Z wieży można podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Podhala, Pienin, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry i oczywiście Gorców. W dole widać Jezioro Czorsztyńskie.
Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami. Na dachu wieży zamontowane zostały kamery internetowe, ale od dłuższego czasu podgląd z nich jest wyłączony.
Zaraz pod szczytem Lubania znajduje się kamienny ołtarz i krzyż papieski, jako pamiątka górskich wędrówek Jana Pawła II.
Opis wycieczek: Lubań z Krośnicy i Ostatni dzień roku na Lubaniu
W listopadzie 2022 r. została udostępniona dla turystów nowa wieża widokowa – budowla ma 23 m wysokości, konstrukcja stalowa zakończona jest czterospadowym dachem.
Z wieży, przy dobrych warunkach zobaczymy cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki a nawet Małą Fatrę.
Jaworz zwany też Kretówką (921 m) to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Pod jego szczytem, na wysokości około 800 m znajduje się drewniana wieża widokowa, która ma 20 m wysokości. Z góry rozciąga się piękny widok na Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie, Beskid Niski i Beskid Sądecki, a przy bardzo dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry.
Obok wieży znajduje się wiata oraz pole biwakowe z zadaszonym grillem.
Dojdziemy tutaj m.in. niebieskim szlakiem z Limanowej (przez Sałasz) lub zielonym z Pisarzowej na Sałasz, a dalej niebieskim, lub od wschodniej strony – niebieskim szlakiem z kierunku wsi Skrzętla-Rojówka.
Modyń – to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego (1029 m), przez turystów nazywany jest „górą zakochanych”. W czerwcu 2021 r. została oddana do użytku wieża widokowa, która ma 27 m wysokości. Można z niej podziwiać wspaniałe panoramy – zobaczymy m.in. Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry.
Opis wycieczki: Wieża widokowa na Modyni
Na szczycie Szpilówki (516 m) stoi 30 metrowa wieża widokowa, z której zobaczymy Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy oraz Żywiecki z Babią Górą.
Oprócz wieży, znajduje się tutaj też infrastruktura techniczno-turystyczną: wiata turystyczna, ławki oraz parkingi.
Opis wycieczki: Wieża widokowa na Szpilówce
Na szczycie Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.), powyżej budynku schroniska znajduje się taras widokowy, z którego zobaczymy imponującą panoramę – pełne 3600. Szczególnie okazale prezentuje się słowacka Mała Fatra z głównymi szczytami: Wielki Rozsutec (1610 m), Stoh (1607 m) i Wielki Krywań (1709 m) oraz widoczny na horyzoncie cały masyw Tatr. Widoczne są również szczyty Beskidu Śląsko – Morawskiego, Śląskiego, Żywieckiego i Małego, Niżne Tatry i Luczańska Mała Fatra.
Opis trasy: Wielka Racza i Przełęcz Przegibek
Na szczycie Baraniej Góry (1220 m) stoi stalowa wieża widokowa, z której rozciągają się imponujące panoramy 360°, zobaczymy m.in. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, na zachód Beskid Śląsko-Morawski, ze szczytem Lysa Hora, a przed nim Stożek Wielki. Widać też Tatry, Góry Choczańskie i Małą Fatrę.
Opis wycieczki: Widoki z Baraniej Góry